Home » 2015

Yearly Archives: 2015

Rezultate concurs interjudetean de matematica ARGESGIM – editia a IX-a -31 octombrie 2015

REZULTATE ARGESGIM

Subiecte si bareme – Argesgim-31 octombrie 2015

BAREM_ARGESGIM_III_2015

BAREM_ARGESGIM_IV_2015

BAREM_ARGESGIM_V_2015

BAREM_ARGESGIM_VI_2015

BAREM_ARGESGIM_VII_2015

BAREM_ARGESGIM_VIII_2015

SUBIECTE_ARGESGIM_III_2015

SUBIECTE_ARGESGIM_IV_2015

SUBIECTE_ARGESGIM_V_2015

SUBIECTE_ARGESGIM_VI_2015

SUBIECTE_ARGESGIM_VII_2015

SUBIECTE_ARGESGIM_VIII_2015

Concursul judetean de matematica „ARGESGIM” -regulament

REGULAMENTUL DE DESFĂŞURARE AL CONCURSULUI

JUDEŢEAN DE MATEMATICĂ

„ARGEȘGIM”

ARGUMENTUL:

Locul disciplinei „Matematică” este justificat de necesitatea iniţierii şi aprofundării elevilor în elementele matematicii specifice vârstei lor.

În plus trebuie să ţinem cont de trecerea de la ciclul primar la cel gimnazial, la apariţia şi necesitatea limbajului matematic adecvat. Informaţiile primite vor contribui treptat la formarea unui mod de gândire specific matematic.

1.Concursul va fi organizat anual de către Şcoala Gimnazială „negru vodă” Piteşti – 31 OCTOMBRIE  2015.

1. Şcoala Gimnazială „NEGRU VODĂ” Piteşti va răspunde de organizarea concursului cu monitorizarea Inspectoratului Şcolar Judeţean Argeş.

3.Din comisia de organizare vor face parte directorul şcolii şi cadre didactice din catedra de matematică a şcolii organizatoare.

4.La concurs participă elevii claselor III-VIII.

5.Participarea se va face pe baza invitaţiilor lansate de către şcoala organizatoare. În funcție de rezultatele anului precedent, pentru fiecare premiu primit, școala organizatoare își rezervă dreptul de a suplimenta, cu un loc, numărul participanților din fiecare școală.

6.Fiecare şcoală poate participa cu un echipaj format din 6 elevi iar eventualele modificări se vor efectua doar cu acordul şcolii organizatoare.

7.În cazul în care se va ataşa o revistă  acestui concurs el se poate transforma în concurs al rezolvitorilor.

8.Materia de concurs va fi conform programei şcolare şi va fi comunicată în timp util şcolilor participante.

9.Timpul de desfăşurare al probei scrise va fi de 2.

10.Fiecare problemă se va nota de la 0 la 7 puncte.

11.Comisia de corectare va fi alcătuită dintr-un responsabil de clasă şi câte 4-8 profesori evaluatori în funcţie de numărul de elevi participanţi.

12.În cazul egalităţii punctajului departajarea se va face pe baza celui mai mare punctaj realizat pe o problemă, apoi luându-se în consideraţie problema de departajare.

13.Comisia de contestaţii va fi alcătuită din responsabilul de clasă şi alţi profesori evaluatori decât cei care au făcut parte din comisia de corectare.

14.Se vor acorda premii pentru 25% din numărul participanţilor după cum urmează: premiul  I – 5%; premiul  II – 7%; premiul  III – 9%, pentru fiecare clasă.

15.Se vor acorda menţiuni în limita a 25% din numărul participanţilor.

16.În cazul în care comisia de corectare consideră necesar se vor acorda premii speciale pentru originalitatea rezolvării unei probleme.

D I R E C T O R,

Prof.Aurelian COSTACHE

Rezultate Concurs „De ce Harry Potter si nu Harap-Alb?”

Rezultatele la consursul „De ce Harry Potter si nu Harap-Alb?” le gasiti in fisierele anexate mai jos.

Harry Potter creatie literara

Harry Potter creatie artistic indirect

Harry Potter creatie artistic direct

Anunt licitatie

Anunt

OLIMPIADA DE MATEMATICA- faza locala-15.02.2015

Va informam ca in data de 15.02.2015, la Scoala Gimnaziala Negru Voda -Pitesti, se va desfasura Olimpiada de Matematica-faza locala.

Accesul elevilor in scoala va avea loc in intervalul orar 9.15-9.30

Listele cu numele elevilor si repartizarea acestora in sali o gasiti  in documentul atasat prezentului anunt.sali olimpiada mate 2015-1

Ziua porţilor deschise

Va informăm că în data de 20.02.2015, se organizează, Ziua porţilor deschise la Şcoala Gimnazială Negru Vodă- Piteşti, între orele 8.00- 15.00.

În această zi, parinţii, copiii şi alte persoane interesate pot vizita spaţiile dedicate activităţilor claselor pregătitoare şi pot purta discuţii cu personalul unităţii de învăţământ implicat în această activitate.

Vă aşteptăm!

contact

CALENDARUL ÎNSCRIERII ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR 2015-2016

CALENDAR INSCRIERE CP

Metodologia de inscriere a copiilor in invatamantul primar pentru anul scolar 2015/2016

Ordin MECS nr. 3171 din 05.02.2015 inscriere in invatamantul primar 2015Anexa 1 Anexa 1 Calendarul_inscrierii_in_invatamantul_primar 2015_2016Anexa 2 Metodologie_inscriere_invatamant_primar_2015_2016-1

Evaluare psihosomatică- acte necesare in vederea inscrierii in invatamantul primar pentru anul scolar 2015-2016

Copiii insotiti de parinte/tutore legal instituit se vor prezenta la centrul unde a fost facuta in prealabil programarea, in vederea realizarii evaluarii dezvoltarii psihosomatice, cu urmatoarele documente:

-actul de identitate al parintelui/tutorelui legal instituit – in original si o copie xerox;
-certificatul de nastere al copilului in original si o copie xerox;
-actul care atesta calitatea de tutore legal instituit, daca este cazul, in original si o copie xerox;
-o adeverinta de la medicul de familie/pediatru(cu numar de inregistrare si datata) care atesta faptul ca prescolarul este”apt pentru scoala”. Adeverinta medicala va fi prezentata Comisiei de evaluare in ziua evaluarii copilului – in  original si o copie xerox;

Programul de lucru si componenta comisiilor pentru evaluarea psihosomatica a prescolarilor in vederea inscrierii in clasa pregatitoare si in clasa I o gasiti la urmatorul link:  http://cjrae-arges.ro/wp-content/uploads/2014/11/Comisii-evaluare-psihosomatica.pdf